Fiber Optik Nedir : Uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek kalitede veri kaybı olmadan yapılmasını sağlamak için, insan saç teli çaplarında, plastik ya da cam fiberlerden oluşmuş kablo demetleridir. Fiber optik kabloların uygulmada tercih edilme sebepleri, metal kablolara oranla veri kaybının çok daha az olması ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemeleridir. Fiber optik kablolarda Işık, iç yansımalar aracılığı ile optik merkezde tutulur, bu sayede fiber bir dalga klavuzu gibi hareket eder. Fiber optik kabloların birbirine eklenmesi işlemi, elektrik kablolarının birbirine eklenmesi işleminden çok daha karmaşık bir işlemdir.  Fiber optik kabloların birbirine eklenecek uçları titizlikle yarılmalı ve mekanik olarak ya da elektrik arkı ile eritilerek birleştirilmelidir. Bu kabloları eklemenin en sağlıklı yolu füzyon ek tekniğidir. Bu işlem için füzyon ek aleti kullanılmalıdır. Füzyon ek aletleri, fiber optik kabloları otomatik olarak hizalar ve 2200 derece gibi sıcaklıklarda ek yapar. 
fiber optik nedir, fiber optik sonlandırma
Fiber Optik Kablonun Fiziksel Yapısı

                                                   Fiber Optik Kablo Çeşitleri ; 
Fiber Tipine Göre ;
  • Çok Modlu : Çapraz modları ya da çoklu yayınma hatlarını destekleyen fiberlere denir.
  • Tek Modlu : Sadece tek bir modu destekleyen fiberlere denir.
Malzeme Çeşidine Göre :
  • Plastik Çekirdekli ve Plastik Koruyucu Zarflı
  • Cam Çekirdekli ve Plastik Koruyucu Zarflı
  • Cam Çekirdekli ve Cam koruyucu Zarflı
İndis Tipine Göre : ( İndis : 1 Işık ışınının maddeler içerisindeki ilerlemesine karşı gösterilen direnci belirten bir katsayıdır. )
  • Dereceli indis Fiberler
  • Kademeli indis Fiberler
Fiber optik kablolar, kapalı devre tv sistemleri, data iletim hatlarında, askeri alt yapı bağlantılarında, internet hatlarında vb. alanlarda kullanılmaktadır.
Fiber optik kablolardan bilgi çalmak mümkün olmadığı gibi uzun mesafelerde kayıplar çok az verimleri yüksektir. Ayrıca çok hafif olmaları uygulamada, uygulayıcıya avantaj sağlamaktadır. Bütün bu avantajların yanı sıra, Fiber optik kabloların, maliyetlerinin yüksek olması, işçiliğin çok detaylı olması ve yüksek çıkış gücünün olmaması gibi dez avantajlarıda göz önünde bulundurulmalıdır.
fiber optik sonlandırma
Fiber Optik Kablo Ek Cihazı

ÜCRETSİZ EMAİL TAKİBİ İLE SİTEMİZDE YAYINLANAN YENİ DEVRE ŞEMALARI, CİHAZ BAĞLANTILARI VE DÖKÜMANLAR EMAİL ADRESİNİZE GELSİN. (TAKİBİ BAŞLATMAK İÇİN GELEN İLK MAİLİ ONAYLAMAYI UNUTMAYIN.)

1 yorum to ''Fiber Optik Nedir |Fiber Optik Kablo Çeşitleri | Fiber Optik Kullanım Alanları"

YORUM EKLE
  1. B & C Fiber Optik Çözümleri, 2009 yılında dünyadaki en iyi fiber optik teknolojisini sunma taahhüdüyle kuruldu. Şirketimiz, fiber patchcord, pigtail, konnektör, adaptör, çesitli kablolar ve fiber optik sektöründeki diğer fiber optik ürünler üzerinde uzmanlaşmıştır.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli
• Konunun Gelişmesi ve Sizden Sonrakilere Faydası Olması İçin Yorum Yapmaya Çekinmeyin.
• Yorum yapmak için bir google hesabınız yok ise, yorum satırının altındaki yorumlama biçiminden Adı/URL seçeneğini seçerek sadece adınızı yazarak yorum yapabilirsiniz.
• Ya da Anonim seçeneğini seçerek Adsız olarak yorum yapabilirsiniz.
•İstek, öneri, şikayet ya da sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.